WD Black²: dwa niezależne dyski na jednym porcie SATA?

wd logoChoć ostatnio można było odnieść wrażnie, że głównym innowatorem w segmencie dysków twardych jest Seagate, okazuje się, że Western Digital też potrafi zaskoczyć ciekawymi rozwiązaniami.

WD Black² Dual Drive to rozwiązanie, które wydaje się być stworzone dla użytkowników laptopów. W jednej obudowie 2,5" łączy on dysk talerzowy o pojemności 1 TB z SSD o pojemności 120 GB. Nie tylko pojemność różni go jednak od dysków hybrydowych SSHD produkcji choćby Seagate.

 

W hybrydach bowiem niewielka ilość (8-16 GB) pamięci SSD wykorzystywana jest na bufor, który dzięki algorytmom, bez ingerencji użytkownika, przechowuje najczęściej używane dane. Produkt WD w systemie wykrywany jest jako dwa niezależne dyski. Domyślnie aktywny jest SSD i to na nim instaluje się system operacyjny. Na razie zapewniana jest zgodność ze środowiskiem Windows, dla XP i nowszych OS Microsoftu.

black2

Brzmi pięknie. Ale gdzie jest haczyk? Po pierwsze HDD kręci się z prędkością 5400 obr/min. To jeszcze nie jest takie złe, bo hałas i wibracje nie są nadmierne. Po drugie jednak SSD z kontrolerem JMicron ma deklarowane transfery na poziomie 350/140 MB/s (odczyt/zapis). Delikatnie mówiąc nie jest to wyżyłowana wydajność. Po trzecie: cena - 300 USD/EUR. Odczuwalnie więcej, niż za dwa takie dyski osobno.

Warto się więc zastanowić, czy posiadany komputer (notebook, AiO, itd.) nie ma innej możliwości rozbudowy do takiego zestawu dyskowego. Można przecież wykorzystać wnękę napędu optycznego, wolne gniazdo mSATA, a w większych laptopach czasem drugę wnękę na dysk. Oczywiście część użytkowników nie ma takich możliwości, posiadając w notebooku tylko jedno gniazdo na dysk. Dla nich, nawet pomimo ceny, jest to ciekawa propozycja. O ile nie są to posiadacze Ultrabooków mieszczących tylko dyski o grubości do 7 mm...

Dysk jest już dostępny w ofercie sklepu kuzniewski.pl. Zapraszamy do kontaktu z konsultantem.

Źródło: TweakTown, MAXIMUMPC, TechPowerUp, WD