Windows Lite OS – Microsoft szykuje konkurencję dla Chrome OS

Już od jakiegoś czasu po meandrach Internetu krążą informacje, jakoby gigant z Redmont pracował nad nowym, okrojonym Windowsem, który miałby płynnie działać na najmniej zaawansowanych sprzętowo urządzeniach takich jak tablety czy notebooki dedykowane sektorowi edukacyjnemu. Windows Lite OS ma pojawić się na rynku w drugiej połowie 2019 roku.

Nie jest to pierwsza próba stworzenia takiego systemu operacyjnego przez Microsoft. Przypominamy, że opisywany przez nas jakiś czas temu Microsoft Surface Go korzystał z Windows 10 S, który był przecież okrojoną wersją Windowsa 10.

Owe okrojenie polegało na tym, że można w nim było uruchamiać jedynie aplikacje z Microsoft Store, co miało znacząco ograniczyć liczbę programów, dodatków czy innych nakładek z pozostałych źródeł, które rzekomo spowalniały całość. Tymczasem Windows Lite OS to coś więcej… to znaczy mniej.

 

 

Choć nowa wersja najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie wciąż ma mieć klasyczny eksplorator plików i możliwość zmiany wielkości okienek, to poza tym może bardziej przypominać Androida niż Windowsa takiego, jakiego znamy. Z tego co wiadomo, Lite OS nie obsługuje też tradycyjnych programów, ale przewiduje się, że ulegnie to zmianie.

Jesteśmy ciekawi, jakie będą efekty pracy programistów z Microsoftu, a w ramach oczekiwania na nie zachęcamy do zapoznania się ofertą urządzeń spod znaku Surface w kuzniewski.pl.