Windows RT R.I.P?

ms logo newWindows 8 jest wszędzie. Kafelki, w które niecały rok temu wrobił nas Microsoft, pojawiają się dosłownie wszędzie. Nawet Google przebudowując aplikację Gmail dla systemu Android czerpał inspirację z kolorowych kwadracików Microsoftu.

Warto jednak pamiętać, że kafelkowy interfejs to nie tylko system Windows 8, ale także Windows RT. I chociaż sama idea jego powstania wydaje się być całkiem słuszna, rynek zweryfikował ją w dosyć brutalny sposób.

Pamiętam jakie zdziwienie wywołała u mnie informacja o tym, że „nowy Windows ma działać na procesorach ARM". Było to jakieś dwa lata temu, na długo przed premierą Windows 8. Rezygnacja z przywiązania do architektury X86 wydawała się być na tyle nowatorska, że kazała wątpić w prawdziwość tej informacji.

A jednak. Gdy pojawiły się pierwsze informacje o jednoczesnej premierze Windows 8 i skierowanego także dla platformy ARM, Windows RT, wiele osób uznało to za doskonały pomysł. Zapowiadany szybki rozwój okienkowych urządzeń mobilnych nie zaistniał jednak dzięki Windows RT, a dzięki Windows 8.

Dziś nie ma już wątpliwości, że mizerna popularność Windows RT nie jest dziełem przypadku. Na targach Computex 2013 żaden z liczących się producentów nie zaprezentował choćby jednego urządzenia pracującego pod kontrolą Windows RT. To dosyć wyraźny sygnał dla Microsoftu, że coś jest nie tak.

small asus-vivo-tab-rt

Asus Vivotab RT; jeden z bardziej popularnych tabletów na Windows RT. Znacie kogoś kto go używa? My też nie. 

Na reakcję nie trzeba było czekać długo, bo zaledwie do wczoraj. Microsoft poinformował bowiem, że wraz z Windows 8.1 dla wersji RT zostanie udostępniony pełny Outlook 2013 RT. Jeśli dodać do tego wcześniejszą informację o planowanym dołączaniu pakietu Office Home & Student do wszystkich nowych niewielkich tabletów z Windows 8 i Windows RT zaczyna się robić ciekawie. Oznacza to, że użytkownicy Windows 8 otrzymają pakiet Home & Student (pozbawiony Outlooka), a użytkownicy Windows RT zostaną obdarowani taką samą wersją, plus jeszcze Outlookiem 2013. Nie musimy dodawać, że taki zestaw oznacza pełen pakiet Office. W tym przypadku za darmo.

Czy uratuje to Windows RT? Nie jesteśmy przekonani. Użytkownicy przywykli do typowych desktopowych aplikacji, niezbyt chętnie, jak ukazują badania, korzystają z kafelkowego interfejsu Modern UI. A to jedyna forma działania w „prostszym" z okienkowych systemów. Co więc dalej z Windows RT? Czas pokaże.

Źródło: Neowin