Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/kuzniewski8/ftp/lab3/wp-content/themes/justbusiness/page-start.php on line 1
Testy laptopów, recenzje i porównania notebooków - lab-kuzniewski.pl
 1. Rodzaje matryc w monitorach

  Czytaj więcej...


 2. Milbook R13 to sprzęt przystosowany do pracy w naprawdę ciężkich warunkach i czynnikach środowiskowych.  To pancerne urządzenie z ekranem o przekątnej 13,3 doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie inne sprzęty zawodzą. Długi czas działania na baterii i odporność urządzenia powodują, że z powodzeniem jest stosowany przez policję, straż pożarną, przemysł chemiczny, elektryczny oraz wiele innych branż.

  Czytaj więcej...


 3. Rodzaje pamięci w dyskach SSD

  SLC, TLC, MLC, QLC, 3D NAND

  Czytaj więcej...


 4. Lenovo Thinkpad L15 Gen2 – opis serii

  Thinkpad L15 gen2

  Lenovo ThinkPad L15 Gen 2 to druga generacja popularnych laptopów biznesowych Lenovo L15, należących do serii ThinkPad. Te 15,6 calowe sprzęty dostępne są z procesorami Intel lub AMD. Są to niezwykle wydajne stacje robocze, które charakteryzują się mocną konfiguracją, długim (jak na oferowane parametry) czasem pracy na baterii, oraz wagą około 2kg, co pozwala na komfortowe przenoszenie urządzenia.

  Czytaj więcej...


 5. Czy Qualcomm zagrozi Intelowi i AMD?

  Qualcomm

  Qualcomm, czyli firma do tej pory specjalizująca się w procesorach stosowanych w telefonach komórkowych, zapowiada, że w ciągu 2 lat chce zadebiutować z procesorami dedykowanymi do komputerów. Pierwsze próbki CPU powinny trafić do producentów sprzętu już w połowie przyszłego roku. 

  Czytaj więcej...


 6. Raptor Lake – czy możemy liczyć na znacznie mniejszy pobór mocy?

  intel logo

  Pobór mocy przez procesory to zawsze kompromis pomiędzy wydajnością sprzętu, a jego energooszczędnością. Kolejna (trzynasta) generacja procesorów, czyli Raptor Lake, może nas miło zaskoczyć zdecydowanie niższym poborem mocy, niż ten znany nam z poprzednich generacji, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości rdzeni (do 16), pamięci, a także wykorzystaniu szybszych kontrolerów. 

  Czytaj więcej...


 7. Czy nowa kryptowaluta spowoduje problemy z dostępnością procesorów AMD?

  Raptoreum

  Zyskująca na popularności kryptowaluta Raptoreum może potencjalnie spowodować problemy z dostępnością procesorów AMD. Co jest tego powodem? Pamięć L3. Procesory AMD wyposażone w dużą ilość pamięci podręcznej L3 świetnie sprawdzają się w przypadku Raptoreum.

  Czytaj więcej...


 8. Wi-Fi 6 – jakie zmiany wprowadziła nowa wersja standardu?

  Wi-Fi 6

  Czytaj więcej...


 9. Co nowego w kwestii dostępności?

  DRAM

  Dostępność sprzętu i surowców do produkcji to wciąż bardzo ciężki temat. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, a prognozy zmieniają się z miesiąca na miesiąc, by nie rzec, że z tygodnia na tydzień. 

  Czytaj więcej...


 10. Dziś oficjalny start Windows 11

  windows

  Wyczekiwana aktualizacja Windows 10 do Windows 11 oficjalnie ruszyła. Nowy system operacyjny wprowadza szereg zmian, zarówno wizualnych, jak i w funkcjonalnościach, o czym pisaliśmy już wcześniej. Aktualizacja do nowej wersji systemu operacyjnego Microsoft jest obecnie darmowa, jednak nie wszyscy użytkownicy będą mogli ją zainstalować.

  Czytaj więcej...


 11. Omówienie standardów Bluetooth

  Czytaj więcej...


 12. Do kiedy będą trwały problemy z dostępnością?

  Trwające już od dłuższego czasu problemy z dostępnością sprzętu i półprzewodników (na które składa się wiele czynników) są wciąż mocno odczuwalne.

  Niestety, wiele wskazuje na to, że musimy uzbroić się cierpliwość.  Analitycy prognozują, że sytuacja na rynku półprzewodników ulegnie zmianie nie wcześniej, niż w 2023 roku.

  Czytaj więcej...


 13. Rosną ceny materiałów potrzebnych do produkcji sprzętu

  Lit

   W ostatnim czasie ceny materiałów, które są wykorzystywane w produkcji sprzętu elektronicznego, mocno poszły w górę. Wzrost cen litu wynosi 150%, w przypadku innych metali wzrosty cen wynoszą od 40 do 110%.  Niestety, nieuniknione jest to, że taki wzrost cen surowców ostatecznie będzie przekładał się na cenę samego sprzętu.

  Czytaj więcej...


 14. Office 365 – od przyszłego roku ceny idą w górę

  Office

  Microsoft Office 365 to dostępna na rynku od 10 lat usługa, dzięki której można wykupić dostęp do Microsoft Office w ramach abonamentu.  Dzięki korzystaniu z chmury użytkownicy mogą mieć dostęp do swoich plików z dowolnego miejsca i sprzętu. Jest to usługa wygodna zwłaszcza dla firm – zamiast kupować kolejną licencję, łatwiej jest dokupić kolejny abonament dla pracownika.

  Czytaj więcej...


 15. PNY zapowiada desktopowe pamięci DDR5 4800MHz

  PNY

  PNY ogłosiło, że do końca roku zamierzają wprowadzić do sprzedaży nowe pamięci DDR5 4800MHz. Są to moduły kierowane głównie do graczy i entuzjastów, oferują szybsze taktowanie, niż poprzednie generacje.  Moduły będą dostępne w kościach od 16 GB wzwyż. 

  Czytaj więcej...


 16. Karty graficzne Intel Arc w 2022 roku

  Intel ARC

  Konsumenckie karty graficzne Intela zostały oficjalnie ogłoszone. ARC to mająca objąć wiele generacji nazwa, pod którą kryją się rozwiązania sprzętowe, software. Pierwsza pojawi się seria kart graficzych, które mają nosić nazwę Alchemist. Późniejsze serie zapowiedziano pod nazwami Battlemage, Celestial i Druid. Intel swoimi produktami chce konkurować z NVIDIA oraz AMD.

  Czytaj więcej...


 17. Gigabyte padł ofiarą ataku hakerów

  Gigabyte

  Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o hakerach, którzy przejęli poufne dane różnych firm i domagają się okupu – jeśli firma nie zapłaci, dane zostaną udostępnione. Tym razem ofiarą takiego ataku padła firma Gigabyte, której wykradziono 112 GB danych. Według doniesień hakerzy zyskali dostęp do poufnych danych handlowych, a także korespondencji pomiędzy Gigabyte, a innymi czołowymi graczami na rynku, takimi jak Intel, AMD, Nvidia czy American Megatrends. 

  Czytaj więcej...


 18. Czekają nas kolejne podwyżki cen

  Fracht morski

  Czwarty kwartał nie zapowiada się najlepiej. Wszystko wskazuje na to, że czekają nas zarówno podwyżki cen, jak i brak dostępności sprzętu. Tym razem główną przyczyną są problemy logistyczne – z powodu obostrzeń i lockdownów chińskie porty są coraz bardziej zakorkowane, brakuje także wolnych kontenerów do transportowania towaru. 

  Czytaj więcej...


 19. Radeon RX 6600 XT oficjalnie zaprezentowany

  asus logo

  Asus oficjalnie zaprezentowało swoją kartę graficzną Radeon RX 6600 XT. Jest to karta ze średniej półki cenowej, przeznaczona do grania w Full HD. Pracuje na układach GPU Navi 23 (z 2048 procesorami strumieniowymi), które oparte są o architekturę RDNA 2.

  Jako bezpośredni konkurent ze stajni NVIDIA wskazywana jest karta NVIDIA GeForce RTX 3060.

  Czytaj więcej...


 20. Nowe Xeony W-3300 – do 38 rdzeni!

  Intel Xeon

  Intel zapowiedział nową generację serii Xeron W-3300.  Modele zapowiadają się imponująco.

  Przeznaczone są do skomplikowanych i obciążających obliczeń, dlatego też przeznaczone są do najbardziej wymagających stacji roboczych, z których korzystają profesjonaliści. W serii pojawi się 5 nowych CPU: W-3375, W-3365, W-3345, W-3335 i W-3323.

  Czytaj więcej...


 21. Szyfrowane dyski twarde

  Szyfrowane dyski twarde

  Czytaj więcej...


 22. Czy Intel przejmie GlobalFoundaries?

  intel logo

  Od kilku dni pojawiają się doniesienia o potencjalnym przejęciu przez Intela firmy GlobalFoundaries – jednego ze światowych liderów w segmencie produkcji półprzewodników. Kwota domniemanej transakcji miałaby opiewać na 30 miliardów dolarów. Taki zakup z całą pewnością znacząco zwiększyłby możliwości produkcyjne, a co za tym idzie, wzmocniłby pozycję Intela na rynku. 

  Czytaj więcej...


 23. Czy ceny RAM pójdą w górę?

  Sytuacja na rynku podzespołów wciąż daleka jest od stabilnej – niestety wciąż nie udało się wrócić do sytuacji sprzed pandemii. Co gorsza, wiele wskazuje na to, że w przypadku kości RAM mogą nas czekać kolejne podwyżki.

  Czytaj więcej...


 24. Intel oficjalnie kończy produkcję 3 generacji swoich procesorów

  intel logo

  Intel zdecydował się na zakończenie produkcji 3 generacji niskonapięciowych procesorów mobilnych.

  Chodzi o dwie serie dziesiątej generacji – Comet Lake-U i Ice Lake-U oraz jedną serię 11 generacji – Lakefield.  

  Czytaj więcej...


 25. Filtry prywatyzujące w notebookach

  Filtry prywatności

  Czytaj więcej...


 26. Czy ceny kart graficznych zaczną spadać?

  Karta graficzna

  Ceny kart graficznych wciąż pozostają wysokie, a ich dostępność jest ograniczona. Pojawia się jednak światełko w tunelu – w Niemczech i Austrii ceny kart zaczynają powoli spadać. Wprawdzie wciąż nie jest tanio, ale ceny są najniższe od co najmniej kilku miesięcy.

  Czytaj więcej...


 27. Windows 11 pod koniec roku

  windows

  Zapowiadany przez Microsoft Windows 11 pod koniec tego roku powinien pojawić się już w sklepach. Nowy system operacyjny będzie też domyślnie instalowany na nowych urządzeniach. 

  Użytkownicy Windows 10 otrzymają Windows 11 w formie bezpłatnej aktualizacji, jednak będą na nią musieli poczekać do 2022 roku, bo właśnie wtedy Microsoft planuje wypuścić oficjalną aktualizację. 

  Czytaj więcej...


 28. Gigabyte prezentuje nowy dysk SSD NVMe o pojemności do 32 TB

  Gigabyte zaprezentowało nowy dysk AORUS Xtreme Gen 4 AIC, oferujący do 32 TB pojemności oraz przepustowość na poziomie 28 GB/s. Jest to jak na razie najwydajniejszy dysk SSD tej marki.

  Czytaj więcej...


 29. LinkedIn – ogromny wyciek danych użytkownikow

  LinkedIn

  Do sieci trafiły dane ponad 700 milionów użytkowników popularnego serwisu LinkedIn. Dane wypłynęły na forum internetowym, gdzie zostały wystawione na sprzedaż. Jako „próbkę” udostępniono w sieci ponad 2 miliony kont. 

  Czytaj więcej...


 30. Windows 11 – oficjalne wymagania sprzętowe

  Windows 11

  Microsoft zaprezentował wymagania sprzętowe dla najnowszej wersji Windowsa, czyli Windows 11. Co się zmienia? Chociażby to, że najnowsza wersja do działania będzie wymagała obecności modułu TPM 2.0, potrzebna jest także karta graficzna z DirectX 12 i WDDM 2.0.

  Czytaj więcej...


 31. Gwarancje

  Co zrobić, kiedy standardowa roczna lub dwuletnia gwarancja sprzętu to dla nas za mało?

  By spełnić oczekiwania swoich klientów, producenci przygotowali szereg dodatkowych możliwości, dzięki którym możemy nie tylko wydłużyć okres ochrony sprzętu, ale także zapomnieć o samodzielnym wysyłaniu naszego komputera do serwisu.

  Czytaj więcej...


 32. Luki bezpieczeństwa w Microsoft Office

  Office

  4 nowe luki bezpieczeństwa, pozwalające na zdalne wykonywanie kodu, zostały odkryte w Microsoft Office. Odkrycia dokonali badacze z Check Point Research, zajmującego dostarczaniem się oprogramowania związanego z cyberbezpieczeństwem. 

  Czytaj więcej...


 33. Rodzaje rozszerzeń gwarancji

  Rozszerzenia gwarancji

  Co zrobić, kiedy standardowa roczna lub dwuletnia gwarancja sprzętu to dla nas za mało?

  By spełnić oczekiwania swoich klientów, producenci przygotowali szereg dodatkowych możliwości, dzięki którym możemy nie tylko wydłużyć okres ochrony sprzętu, ale także zapomnieć o wysyłaniu naszego komputera do serwisu – wystarczy wezwać technika, który usunie usterkę na miejscu.

  Czytaj więcej...


 34. USB Type-C 2.1 – ładowanie do 240W

  USB Type C

  Data wprowadzenia USB Type-C 2.1 nie jest jeszcze znana, ale pojawiają się już informacje na temat specyfikacji tego standardu. Wprowadzone w najnowszej wersji zmiany powinny ucieszyć nie tylko użytkowników, ale też producentów sprzętu.

  Czytaj więcej...


 35. Rodzaje i oznaczenia procesorów Intel

  Oznaczenia procesorów Intel

  Czytaj więcej...


 36. HP Omen 16 – pierwsze laptopy z grafikami Radeon RX 6000M

  HP Omen logo

  Firma HP zaprezentowała nową serię Omen 16, czyli notebooków przeznaczonych dla graczy. Będą to pierwsze laptopy na świecie, na pokładzie których znajdą się nowe karty Radeon RX 6000M.

  Czytaj więcej...


 37. Ranking ultramobilnych stacji roboczych – maj 2021

  Ultramobilne stacje robocze

  Czytaj więcej...


 38. Wysokie ceny kart NVIDIA

  Nvidia RTX

  Problemy z dostępnością kart graficznych znane są wszystkim od dawna – niska dostępność modułów DDR5, kryptowaluty, a także opóźnienia w fabrykach spowodowały, że klientów, którzy chcieliby dokonać zakupu, jest znacznie więcej, niż dostępnych kart. 

  Czytaj więcej...


 39. Certyfikaty odporności w notebookach

  Certyfikaty rugged

  Czytaj więcej...


 40. Thunderbolt 4 – czym charakteryzuje się ten standard?

  Thunderbolt

  Czytaj więcej...


 41. Koparki kryptowalut – NVDIA zwiększa zabezpieczenia w swoich kartach

  Nvidia RTX

  Niedawno pisaliśmy o tym, że NVIDIA zdecydowała się na wprowadzenie w kartach RTX 3060, które uniemożliwią kopanie za ich pomocą kryptowaluty Ethereum (NVIDIA walczy z kopaniem kryptowalut).  Niestety, jak się okazuje, zabezpieczenia udało się dosyć szybko obejść. 

  Czytaj więcej...


 42. Lenovo Thinkpad X1 Fold – opis serii i mini test

  Lenovo Thinkpad X1 Fold

  Czytaj więcej...


 43. Kiedy skończą się problemy z dostępnością komponentów?

  Braki komponentów już teraz są mocno odczuwalne – od zeszłego roku brakuje podzespołów, co wpływa na spore problemy z dostępnością, jeśli chodzi o sprzęt komputerowy.

  Niestety, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie możemy liczyć na poprawę.

  Czytaj więcej...


 44. Nowe karty NVIDIA dla stacji roboczych

  W czasie swojej wirtualnej konferencji firma NVIDIA zaprezentowała kilka nowych modeli kart graficznych, wykorzystujących architekturę Ampere.  Produkty dedykowane są do pracy w stacjach roboczych – zarówno tych stacjonarnych, jak i mobilnych. 

  Czytaj więcej...


 45. G.Skill wprowadza pamięci RAM DDR4-5333

  Firma G.Skill jako pierwsza ogłosiła wprowadzenie pamięci RAM DDR4-5333, które są przeznaczone do pracy z procesorami Intel Core 11 generacji i płytami głównymi opartymi na chipsecie Z590. 

  Czytaj więcej...


 46. Microsoft przejmie komunikator Discord?

  Przejęć przez Microsoft ciąg dalszy. Niedawno pisaliśmy o sfinalizowaniu transakcji związanej z przejęciem przez Microsoft studia Bethesda, ale jak widać apetyt rośnie w miarę jedzenia, bo wszystko wskazuje na to, że to nie koniec przejęć przez Microsoft. 

  Czytaj więcej...


 47. Intel Rocket Lake – procesory 11 generacji oficjalnie zaprezentowane

  Intel

  16 marca oficjalnie zostały zaprezentowane szczegóły techniczne dotyczące architektury Cypress Cove oraz procesorów Rocket Lake.  Co oferują nowe procesory?

  Czytaj więcej...


 48. Pożar serwerowni OVH

  W środę krótko po północy wybuchł pożar w mieszczącej się w Strasburgu we Francji serwerowni firmy OVH. Całkowitemu zniszczeniu uległo jedno z czterech centrów danych, drugie zaś jest poważnie uszkodzone.

  Czytaj więcej...


 49. John McAfee ponownie oskarżony

  Problemy Johna McAfee nie kończą się.

  Znany biznesmen i twórca programu antywirusowego, który od października zeszłego roku przebywa w hiszpańskim areszcie (został zatrzymany m.in. za przestępstwa podatkowe oraz oszustwa związane z rynkiem kryptowalut) został właśnie oskarżony przez amerykańskie służby bezpieczeństwa o oszustwa finansowe.

  Czytaj więcej...


 50. Jest zgoda UE – Bethesda zostanie przejęta przez Microsoft

  Wprawdzie informacje o przejęciu Bethesdy przez Microsoft pojawiły się już pod koniec zeszłego roku, a obie strony były gotowe do jej finalizacji, by mogło do niej dojść, potrzebne było spełnienie wszystkich wymogów prawnych oraz zgoda Komisji Europejskiej.

  Czytaj więcej...