Cyberprzestępcy atakują poprzez WinRAR

WinRAR

Odkryta pod koniec lutego luka bezpieczeństwa w popularnym programie do kompresowania i archiwizowania danych została szybko wykorzystana przez cyberprzestępców. Wszystkim użytkownikom WinRAR-a zalecamy natychmiastową aktualizację programu do najnowszej wersji 5.70, w której problem został naprawiony - można ją pobrać z oficjalnej strony WinRAR.

Program jest używany przez ponad 500 milionów użytkowników na całym świecie, dlatego nie dziwi fakt, że osoby czyhające na nasze dane nie omieszkały skorzystać z opisanej przez specjalistów z Check Point luki. Od tego czasu badacze z samego McAfee odnotowali ponad 100 przypadków takich ataków.

Podczas rozpakowywania zainfekowanego archiwum na komputerze użytkownika zostaje zapisany dodatkowy plik malware, który podczas kolejnego uruchomienia urządzenia pobierze szkodliwe oprogramowanie. Co jednak istotne, stanie się tak tylko w wersjach starszych niż 5.70, dlatego tak ważna jest aktualizacja, ewentualnie można przerzucić się też na alternatywę typu 7-Zip. Wspomniany malware jak dotąd nie był rozpoznawany przez większość popularnych antywirusów.

Wiadomo także, że sporo użytkowników zaraziło swój sprzęt poprzez piracką kopię albumu Arianny Grande "Thank U, Next" z pliku o nazwie "Ariana_Grande-thank_u,_next(2019)_[320].rar". Z tego miejsca zachęcamy klientów kuzniewski.pl do nabywania filmów, muzyki i gier z legalnych źródeł, przypominając jednocześnie o zachowaniu ograniczonego zaufania wobec wszelkich plików pobieranych z Sieci.