Prezentacja Windows 9 już wkrótce?

windows

Spekulacje odnośnie nowej wersji popularnego systemu operacyjnego firmy Microsoft nie ustają od kilku miesięcy. Plotki i domysły zostaną prawdopodobnie zweryfikowane już niedługo podczas specjalnej konferencji prasowej organizowanej przez giganta z Redmond.

Przewiduje się, że 30 września Microsoft po raz pierwszy publicznie zaprezentuje Windows 9. System jest częścią całego zestawu premierowego oprogramowania, który korporacja ukrywa pod nazwą kodową "Threshold".

Trzeba przyznać, że obecna wersja "Okienek" nie ma łatwego życia. Choć od premiery oprogramowania minęły już prawie dwa lata, część użytkowników nadal nie może przyzwyczaić się do interfejsu Modern zbudowanego na bazie charakterystycznych kafelków. Problematyczny przez pewien czas był także brak unifikacji systemu - na szczęście mobilna wariacja RT została lepiej rozgraniczona, a Windows Phone, dzięki zestawowi aktualizacji, wreszcie może równać się z najpotężniejszymi graczami na rynku smartfonów.

windows 9

Pomimo tego, w podstawowej wersji przeznaczonej dla komputerów osobistych wciąż jest wiele do poprawienia. Użytkownicy narzekają choćby na brak menu "Start", które swoją funkcjonalnością czyniło poprzednie systemy wygodniejszymi. W wersji 9 pasek ma powrócić, wzbogacony o dodatkową przestrzeń z kafelkami. Zniknąć ma za to niewygodne menu "Zaklęć" (ang. Charms), które w Windows 8 steruje podstawowymi ustawieniami systemu. To tylko parę z najważniejszych usprawnień.

Nie jest do końca pewne, czy 30 września usłyszymy z ust przedstawicieli Microsoftu sformułowanie "Windows 9". Wiadomo jednak, że w tym czasie firma pokaże główny nurt, w którym chce rozwijać swoje oprogramowanie. Kilka dni po konferencji spodziewana jest już także pierwsza próbna wersja nowego systemu, która zademonstruje chętnym większość nowości.

Źródło: The Verge