Samsung SSD850 EVO – godny polecenia dysk SSD w dobrej cenie

samsung-logo-Gdy Samsung wprowadził do sprzedaży dysk SSD850 Pro z pamięcią 3D V-NAND, wysforował się przed konkurencję. Świetnej wydajności towarzyszy gwarancja żywotności na poziomie zarezerwowanym wcześniej dla sprzętu z rynku profesjonalnych centrów danych.

Kwestią czasu było zaprezentowanie wyprodukowanego w tej samej technologii dysku z niższej półki. Przy okazji targów IFA 2014 w Berlinie jako jedni z pierwszych sygnalizowaliśmy, że Samsung, bez rozgłosu towarzyszącego oficjalnym prezentacjom, wystawił następcę popularnego SSD840 EVO.

Choć SSD850 EVO nadal nie jest w szczegółach opisany na stronie Samsunga, pojawił się już w ofercie przedsprzedażowej sklepu kuzniewski.pl. Realnie ma być dostępny na początku grudnia.

850 evo

Jak to wygląda w szczegółach? Przypomnijmy, że w odróżnieniu od wersji Pro, tu zastosowana będzie pamięć TLC. Prawdopodobnie ze względu na to, że dyski mają nominalnie mniejszą pojemność 120 GB zamiast 128, 250 zamiast 256 GB etc. Wynika to z zarezerwowania większej liczby komórek na overprovisioning, czyli tak jakby pamięć zapasową, która zastępuje zużyte z czasem komórki. Nie ma jednak co się obawiać o żywotność Samsunga 850 EVO. Gwarancja ma być równie długa jak w przypadku wyróżniającego się tu wyraźnie 850 Pro! A wydajność przynajmniej na papierze też jest porównywalna. Nominalne transfery to 540 MB/s w odczycie oraz 520 MB/s w zapisie, i to niezależnie od pojemności dysku. Bardzo ważny współczynnik IOPS wynosi od 94K w dysku 120 GB do 98K IOPS w modelu 1 TB.

Nie możemy już się doczekać, kiedy sprawdzimy własnoręcznie zapewnienia producenta. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu kuzniewski.pl na dyski:

Samsung SSD
Samsung SSD850 EVO
Samsung SSD850 Pro