Sharp przejmuje dział PC Toshiby

Przejęcie to zapowiadano już w czerwcu tego roku, ale dopiero teraz stało się to faktem. Borykający się z problemami finansowymi dział komputerów osobistych Toshiby został przejęty przez firmę Sharp, która nabyła dokładnie 80,1% udziałów za 36 milionów dolarów.

Analitycy rynku oceniają tę kwotę jako śmiesznie niską. Sharp rozpoczął negocjacje już w pierwszej połowie 2017 roku, jednak zakończenie ich dopiero teraz pozwoliło na nabycie udziałów po tak okazyjnej cenie.

Właściwie wydarzenie to można uznać za koniec pewnej epoki, gdyż to właśnie stworzonego przez Toshibę w 1985 roku notebooka T1100 uznaje się za pierwszego masowo produkowanego laptopa.

Co więcej, japoński producent pięć lat później był liderem na rynku notebooków i jeszcze do 2010 roku bardzo dobrze sobie na tym rynku radził - dopiero wtedy sytuacja pogorszyła się i z roku na rok odnotowywano większe straty. W tym samym roku drugi bohater newsa, czyli również pochodzący z Japonii Sharp, wycofał się z segmentu komputerów osobistych z powodu niezadowalających wyników.

 

 

Użytkownicy do opisanych powyżej kwestii mają prawo podchodzić z pełnym optymizmem - władze Sharpa zapewniają, że dział komputerów osobistych Toshiby już w ciągu dwóch lat z powrotem zacznie przynosić zyski, co oznacza, że firma będzie dwoić się i troić, aby zadowolić klientów i wyjść na prostą.

Jak będzie w praktyce, w pełni powinniśmy przekonać się już w najbliższych miesiącach. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z notebookami Toshiba dostępnymi w ofercie kuzniewski.pl.