Świetna wydajność SSD Samsunga 840 EVO 1 TB

Samsung-LogoPierwsze sztuki nowych dysków Samsunga, o których już pisaliśmy, trafiły do redakcji wortali technologicznych w USA. 

Okazało się, że informacje o bardzo wysokiej wydajności 840 EVO nie są wyssane z palca. Niedowierzanie mogły budzić przede wszystkim przechwałki o kilkukrotnej poprawie wyników w zapisie względem poprzednika - Samsunga 840. Miała to zapewniać funkcja Turbo Write.

Wychodzi na to, że sprawdza się ona świetnie i dyski naprawdę osiągają obiecane transfery. Jak działa Turbo Write? To funkcja wszyta w firmware dysków, która tworzy bufor (o pojemności zależnej od pojemności dysku), w którym symulowana jest obecność szybkich komórek typu SLC (ang. single level cell), choć w rzeczywistości jest to NAND typu TLC, taki jak w serii 840. Gdy dysk ma chwilę oddechu, przenosi dane w swoje wolniejsze obszary. Jeśli ktoś bardzo intensywnie używa dysku i wyczerpuje przestrzeń zarezerwowaną dla Turbo Write, transfery spadają do wartości niewiele większych od tych w SSD 840.

Samsung-EVO-840-1TB-SSD-Standing

Kolejne novum to tryb Rapid. Można go włączyć w oprogramowaniu Magician, dodawanym do każdego dysku (ta funkcja ma też być kompatybilna z dyskami 840 PRO). Tym razem tworzony jest bufor pomiędzy systemem operacyjnym a SSD, który rezerwuje do 1 GB RAM. Podobnie jak w dyskach hybrydowych, analizowana jest aktywność użytkownika i najczęściej używane dane trafiają do bufora. Pozwala to obniżyć czas startu systemu poniżej 15 sekund oraz uzyskać transfery do prawie 1000 MB/s w systemach obsługujących SATA III. Przyspieszenie operacji na często używanych małych plikach przekłada się na wzrost liczby operacji I/O (wejścia/wyjścia) i system pracuje dużo szybciej.

Różnego typu bufory były stosowane już przy okazji kontrolerów Sandforce czy wspomnianych dysków SSHD. Działało to różnie, zwłaszcza na początku. Zobaczymy więc, jak wypadnie stabilność rozwiązań Samsunga po dłuższych testach. Niemniej jednak, patrząc na to, jakie są pojemności, wydajność i przewidywane ceny 840 EVO, trzeba przyznać, że hasło reklamowe Samsunga: "SSD for everyone", nigdy nie było tak bliskie realizacji.

 

Źródło: SSD review, Techradar