Pół roku z Windows 8

w8logoO Windows 8 wielu z nas myśli wciąż jako o "tym nowym" Windowsie. Warto nadmienić, że "Okna" w wersji ósmej, mają już pół roku. Jak wypada Windows 8 po sześciu miesiącach od premiery?

Windows 8 jest systemem, który zerwał z wieloma tradycjami. Zniknął obecny od 1995 roku przycisk "Start". Pojawił się nowy, kafelkowy interfejs ModernUI. Microsoft postawił na ekrany dotykowe, a nowy Windows w pełni wspiera ten sposób obsługi sprzętu.

Jednak większość użytkowników pecetów i tradycyjnych notebooków, nie była zachwycona. Wielu wolało pozostać przy Windows 7, choć nowy system jest odrobinę mniej zasobożerny i uruchamia się zauważalnie szybciej.

Jak to wpłynęło na wyniki sprzedaży Windows 8? Niestety, Microsoft nie zdecydował się udostępnić pełnych, oficjalnych danych, więc musimy opierać się na innych źródłach. Według danych serwisu Neowin, obecnie Windows 8 i jego kuzyn dla urządzeń z procesorami na architekturze ARM, Widows RT, znajdują się aktualnie w 4,69 % komputerów na świecie.

wykres

Widać doskonale, że najpopularniejszymi urządzeniami z Windows 8/RT są tradycyjne laptopy.

 

Co ciekawe, firma ADDuplex, zajmująca się umieszczaniem reklam wewnątrz aplikacji dla Windows 8 i Windows RT, poinformowała o ciekawym rankingu, który powstał niejako "przy okazji" normalnej działalności firmy. Otóż jest to ranking popularności sprzętu opartego na nowych systemach Microsoftu. Najpopularniejszym komputerem okazał się Microsoft Surface RT. Zaskoczeni? My też, biorąc pod uwagę niewielką popularność tego sprzętu w Polsce oraz jego częstą krytykę w internecie.

Microsoft Surface RT

Microsoft Surface RT, najpopularniejsze urządzenie z Windows 8/RT

Microsoft Surface RT posiada aż 6,2 % udziału wśród urządzeń z Windows 8/RT. Na drugim miejscu znalazł się notebook HP Pavilion G6, na trzecim HP 2000. Kolejne miejsca również okupują głównie typowe notebooki. Czy to oznacza, że tablety z Windows 8 nie zdobyły popularności, na którą liczono w Microsofcie?

Źródło: Neowin,